Yoram Indik
לחץ לחיפוש נכסים

המדריך לבניית בית: שלב אחר שלב עד לקבלת המפתח

המדריך לבניית בית: שלב אחר שלב עד לקבלת המפתח

החלטתם לבנות בית? זו באמת החלטה מרגשת שהולכת לשנות את חייכם מקצה לקצה. אך בין ההחלטה ועד לבניית הבית בפועל ישנם שלבים רבים, אותם עליכם להכיר, ולו רק כדי להבין מה עומד לפניכם ולהיות כמה שיותר ערוכים ומוכנים.

התהליך של בניית בית כולל המון שלבים החל בגיוס הון, דרך התכנון והביצוע ועד קבלת המפתח בפועל והכניסה לבית. עליכם להיות מוכנים לכך שמדובר בתהליך ארוך שעלול לקחת כמה שנים ושלפעמים אינו חף מתסכולים. היכרות עם התהליך על שלביו השונים יכולה להקל ולפשט במידה משמעותית, ולכן ריכזנו עבורכם את המדריך לבניית בית, על כל השלבים הכרוכים.

 

השלבים של בניית בית

 

באופן כללי כאשר אתם בונים בית קחו בחשבון שבאופן כללי התהליך מתחלק לשני שלבים עיקריים והם שלב התכנון ושלב הביצוע.

 

שלב התכנון:

שלב התכנון זהו הזמן להבין כמה עולה לבנות בית ומהו ההון שעומד לרשותכם ולשלב את אנשי המקצוע המתאימים כמו אדריכל, מהנדס, חשמלאי, אינסטלטור, מדד, מעצב פנים, יועץ מיזוג ועוד. כמו כן כאן זה הזמן לקדם את התהליך של קבלת היתר בניה מהרשויות.

 

גיוס הון עצמי – כדי לבנות בית עליכם קודם כל להבין מהו ההון העצמי שעומד לרשותכם ומה גודל המשכנתא שיהיה עליכם לקחת. כמובן שיש לחשב גם את המיסים שהם חלק בלתי נפרד מתהליך הבניה. לאחר הגדרת ההון העצמי וקבלת המשכנתא כדאי ורצוי לבנות לעצמכם תקציב ולהעריך את עלויות הבניה, גם אם באופן גס, כדי לדעת כיצד להתנהל כלכלית בשטח. על מנת שלא להיכנס לבעיה תקציבית יש להתכונן גם להוצאות בלתי צפויות ולעלויות נוספות.

 

קבלת אישור למשכנתא – ברוב המקרים הון עצמי אנו מספיק לבניית בית ויש לקחת משכנתא. לאחר אישור המשכנתא הכסף יתקבל בהתאם לשלבי הבניה השונים, בכפוף להעמדת בטחונות בכל שלב ושלב ושליחת שמאי מטעם הבנק כדי לוודא שהשלב האמור אכן הסתיים.

 

תכניות בניה וקבלת היתרים – כדי לבנות בית צריך תכניות בניה מטעם אדריכל/ית או מהנדס/ת. את התכניות הם יגישו לקבלת היתר בניה בפועל, שלב זה חשוב כי הקבלן יפעל ליישם את התוכניות לאורך תהליכי הבניה השונים. כדי לקבל היתר בניה יש להוכיח לרשות המקומית שהתכנון עומד בכל הסטנדרטים שנקבעו על ידה. הבקשה מוגשת לוועדה המקומית לתכנון ובניה ועליה לכלול מסמכים שונים ביניהם: הגדרת שימוש מבנה, חומרי בניה, חישוב אחוזי בניה ושטח בניה כולל, תכנית אדריכלית, מפת מדידה עדכנית, פרטי בניין, הצהרות וחתימות של האדריכל, המהנדס ובעלי הנכס ועוד.

 

שלב הביצוע:

לאחר קבלת היתרי הבניה אפשר לעבור לשלב הביצוע ולהתחיל לבנות את בית החלומות. גם חלק זה מתחלק לכמה שלבים והם:

 

בחירת קבלן ובניית שלד – את השלד בונה קבלן שלד כאשר התהליך חייב להתנהל בהתאם לתקני הבניה בישראל. זהו השלב בו יוצקים את עמודי התווך, היסודות ובסיס המבנה אשר יסחבו את משקל הבית וישמרו על בטיחותו.

 

בחירת קבלן לביצוע עבודות גמר – לאחר סיום עבודות השלד עוברים לעבודות הגמר של המבנה הכוללות התקנת תשתיות חשמל, אינסטלציה ותקשורת, בניית חללי המבנה בפועל, עבודות צבע, טיח ועוד והכל בהתאם לתכנית הראשונית.

יש לציין כי בהחלט יש אפשרות לבחור בקבלן אחד שמבצע גם בניית שלד וגם בניית גמר, אפשרות זו מציעה יתרונות אך לא חפה מחסרונות כמו עלות יקרה יותר והסיכון הגלום במקרה של מחלוקת עם הקבלן.

 

עיצוב פנים הבית – השלב האחרון והסופי הוא עיצוב חלקו הפנימי של הבית. ברוב המקרים עושים זאת האדריכל או האדריכלית ששכרתם לתפקיד. עיצוב פנים לבית מתבצע בהתאם למבנה עצמו ומאפייניו, כמו גם לצרכים ולרצונות של בעלי הבית.

 

טופס 4 (קבלת היתר אכלוס) – אחרי שכל המומחים לדבר סיימו את תפקידם, זה השלב לקבל אישור לאכלוס הבית. קבלת האישור היא מעין ערובה לכך שהבית נבנה בהתאם לתוכניות הבניה שאושרו ובכפוף לתכניות של הרשות המקומית. כמו כן אישור זה מעיד על כך שהבית בטוח ומוכן לאכלוס. קבלת האישור מותנית בביקור של פקח בשטח כדי לוודא שהמבנה אכן תואם להיתרי הבניה שהוגשו. לאחר קבלת האישור ניתן לחבר את הבית לחשמל ולתשתיות השונות.

 

התהליך של בניית בית ארוך וכולל שלבים רבים. כדי לצלוח אותם על הצד הטוב ביותר חשוב לבחור את אנשי המקצוע הנכונים, להתאזר בסבלנות ולזכור שבסוף ההמתנה משתלמת ואתם תקבלו את המפתח לבית החלומות שלכם.

ישנן 0 תגובות
מיון:
תוכן ההודעה:
    צור קשר